Гречка по 50 грн і нові ціни на хліб. Що подорожчає до осені

Гречка по 50 грн і нові ціни на хліб. Що подорожчає до осені

Гречка по 50 грн і нові ціни на хліб. Що подорожчає до осені

Уже восени українці зіткнуться з дефіцитом гречки на полицях магазинів, після чого крупа подорожчає в роздробі до 20%. Ціну кілограма прогнозують на рівні 50 грн. Одночасно підвищиться вартість хлібобулочних виробів, особливо серйозно це торкнеться буханки «Українського» і інших сортів з житнього борошна. Це перші прогнози, які дали експерти по перших результатах весняних польових робіт в 2019 році.

Головна причина, за словами економіста Олега Пендзина, лежить в змінах структури посіву злакових. Загальна площа посівних з 2018 року практично не змінилася і склала 27,7 млн ​​га. Але значно зменшилися площі під двома культурами: під гречкою — її засіяли лише на 41% від обсягу 2018 року, а також під житом — близько 75%.

Що відбувається з цінами на гречку

41% посівів гречки — це 45 тис. га (у 2018 році було — 103,4 тис. га). Навіть за найсприятливіших кліматичних умов урожай з таких площ, за оцінками фахівців, складе не більше половини від минулорічного обсягу. А ось споживання гречаної крупи, за прогнозом, залишиться на торішньому рівні. На неї відчувається стабільний попит.

Глава Асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко вирахував, що такий урожай спровокує зростання цін на гречку на 20%. Це мінімум. У разі ажіотажу здорожчання може бути і більш істотним. Таким чином виробництво гречки наздожене по рентабельності інші злаки. «В останні роки зерно на внутрішньому ринку купується за світовими цінами. Хліб в Польщі і Литві дешевше українського на 30%», — зазначив Дорошенко.

Злакові культури українського виробництва користуються високим попитом в Євросоюзі. Через це вони подорожчали в 2018 році на 21%. Наші магазини вже давно продають гречку по європейським цінам. Олег Пендзин вважає, що подорожчання гречки буде тимчасовим — протримається лише в 2019 році. А в 2020-му має нівелюватися. Адже після подорожчання гречки її знову почнуть активніше сіяти — вона стане вигідною. Ціновий маятник давно керує посівами і ринком зернових в цілому.

Посіви під житом скорочуються

Схожа ситуація і з житом, хоча вона дорожчає не через цінові гойдалки. У 2019 посіви цієї культури скоротилися на 23% (в порівнянні з минулим роком) в рамках плавного глобального тренду, який спостерігається останні десятиліття. З 2008 року зернові господарства України скоротили площі посівів жита в 3-3,5 рази. А врожайність культури впала вдвічі.

Якщо 15 років тому з гектара жита збирали 40 центнерів зерна, то зараз — вже 22. За підрахунками експертів, в 2018 році Україна виростила жита на 15% менше річних потреб для внутрішнього споживання. У 2019 м показник знову погіршиться.

Хліб не перестане дорожчати. Олексій Дорошенко вирахував, що білий буханець буде щорічно додавати в ціні по 1%, а житній — 1,5%. Житнє борошно традиційно використовується при виготовленні всіх хлібних виробів, які відносять до «соціальних», в тому числі «Українського».

Скільки посіяли в Україні

Але в цілому ситуація із зерновими непогана. Чиновники Мінагрополітики оголосили про виконання планів посівної на рівні минулого року, в чому теж не помилилися. Загальна площа, яку аграрії засіяли злаковими і зернобобовими культурами в 2018 і 2019 роках, відрізняється всього на десяті частки відсотка.

Основні зернові культури України не змінюються роками, і з семи злаків п'ять зайняли за підсумками посівних робіт майже ті ж площі, що і в 2018-м:

пшениця (-0,4%);

кукурудза (+ 1,6%);

ячмінь (+ 0,2%);

овес (-3,7%);

просо (не змінилося).

Як жито, так і гречка в структурі зернових займають не більше 1% від площі, відведеної під пшеницю. Але помітити цю частину відсотка, коли ціна на гречку виросте до 50 грн/кг, буде вже неможливо.

Джерело

Назад в блог Следующая запись