Які аграрні галузі виграють від коронавірусної кризи

Які аграрні галузі виграють від коронавірусної кризи
Які аграрні галузі виграють від коронавірусної кризи

Експерти розраховують на те, що Україна ще більше наростить експорт зерна й олії.

Наслідки коронавірусу і можливого дефіциту продовольства для українського агросектору будуть двоякими: виробники і експортери сировини виграють, а галузі з високим ступенем переробки – м'ясна, молочна, плодоовочева та кондитерська – постраждають. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту ФАО (Продовольча і сільськогосподарська організація ООН) Андрій Ярмак.

«Згадані галузі дають найбільше робочих місць, – зазначив Андрій Ярмак. – Зниження виробництва в них буде відчутним не так для експорту, як для прибутків жителів маленьких містечок і сіл України. А ось наші зернова і масложирова галузі виграють від того, що у світі виникне нестача продовольства. Попит на їхню продукцію зросте через падіння попиту на продукти з високою доданою вартістю. Бо зерно і масло – базові й дешеві продукти, які потрібні завжди».

З ним згоден і член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. «Імпортувати треба не сировину, яка коштує копійки, а готові продукти, – упевнений Пендзин. – Нині держава обіцяє малому і середньому бізнесу кредити для розвитку виробництва, так от кредитувати треба передовсім переробну промисловість в агросекторі, яка дає високу додаткову вартість. Наприклад, тонна зерна коштує 150 доларів, а тонна борошна – 450 доларів, втричі більше. Пора поступово переходити від імпорту зерна до постачання готового продукту. Причому наш перспективний ринок – це не Європа, де своїх продуктів було і буде досить, незважаючи на кризу, а країни Азії та Африки. Навіть арифметика говорить на користь цього напрямку: в Європі проживає 10% населення планети, в Африці – 17%, в Азії – 59%».

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко назвав першочергові, на його думку, дії української влади, щоб наш агросектор почав нормально працювати. «Насамперед – відновити рух громадського транспорту, природно, з дотриманням карантинних заходів. Адже аграрна галузь – це не тільки поля, а й склади, елеватори, ремонтні підприємства, ферми, переробні підприємства. Ну і логістика – порти, перевалкові структури. У людей зараз дуже великі проблеми, щоб дістатися роботи. Село має стати драйвером пожвавлення економіки. Ланцюжок простий: агросектор – торгівля – транспорт – промисловість. Тоді економіка почне поступово відновлюватися. Одне створене робоче місце в селі дає 10 робочих місць у місті – це водії, вантажники, логісти, маркетологи, економісти тощо».

А тим часом у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства повідомляють про те, що урожай-2020 безпрецедентно скоротиться. Головними причинами скорочення обсягів збору зернових і зернобобових культур називають дефіцит вологи і COVID-19.

Також зниження прогнозів валового збору врожаю зернових і олійних культур в 2020 році експерти пояснюють зменшенням посівів зернових і олійних культур та теплою погодою, яка збільшує ризик пошкодження врожаю грибками і гризунами.

Назад в блог Следующая запись