Українські аграрії все активніше залучають страхові компанії до захисту свого бізнесу. Що страхують?

Що страхують eкраїнські аграрії?

Що страхують eкраїнські аграрії?

Український агробізнес активно зростає та інвестує у свій розвиток. Але разом з інвестиціями зростають і ризики. Не всьому можна запобігти, але збитки можуть бути компенсовані за рахунок страхування бізнесу. Страхові компанії наводять приклади партнерства з аграріями: якими наразі є масштаби агрострахування та які значні виплати аграріям були здійснені протягом 2018 року.

Український аграрний сектор за останній рік продемонстрував вражаючі результати: рекордний збір зернових у 70,1 млн. т, майже 4 тис. га нових багаторічних насаджень, більше 50 нових тваринницьких комплексів, понад 500 нових фермерських господарств. Сільгоспвиробники активно освоюють нові ніші, закуповують техніку, інвестують у будівництво виробничих та складських приміщень, у сертифікацію та просування своєї продукції на ринках ЄС та Азії. Очікується, що і наступний рік буде не менш продуктивним – принаймні, цьому вже сприяє ранній початок посівної-2019.

Нарощування масштабів роботи у сільському господарстві завжди супроводжується збільшенням операційних ризиків. Тож українські аграрії все активніше залучають страхові компанії до захисту свого бізнесу. За даними дослідження Міністерства аграрної політики та продовольства України, у 2018 році українськими сільгоспвиробниками було укладено 1205 договорів агрострахування. Це на 26% більше, ніж у 2017-му.

«Насправді, цифра є ще більшою, оскільки наведена статистика враховує лише угоди зі страхування агроризиків як таких, тобто посівних площ та багаторічних насаджень. Крім цього агрокомпанії також укладають договори щодо захисту своїх виробничих та складських приміщень, сільгосптехніки, товарних запасів. І головне – отримують виплати за ними. Зокрема, найбільша виплата нашої компанії у 2018 році, обсягом 31 млн. грн, була здійснена саме на користь агропідприємства – дистриб’ютора насіння та сільгосптехніки, що зазнало збитків від масштабної крадіжки на своєму регіональному складі», – коментує стан справ Костянтин Палазов, директор департаменту врегулювання збитків регіональної мережі СК Арсенал Страхування.

Окрім зростання числа страхових угод, збільшуються обсяги застрахованих сільськогосподарських територій: якщо у 2017-му році було застраховано 661 тис. га посівних площ, то у 2018-му цей показник сягнув 957 тис. га. Це приріст у 44,8% і наразі застраховано майже 9% від усіх площ під сільгоспкультурами.

«За нашими оцінками, основний приріст у минулому році відбувся за рахунок страхування озимої пшениці, озимого ріпаку та соняшнику. А от значні виплати здійснювалися і за іншими видами культур. Зокрема, у 2017-му наша компанія здійснила рекордне відшкодування за втрату врожаю сої на Буковині – понад 2 млн. євро через посуху, а от у 2018-му ми активно виплачували власникам садових господарств. Так, місяць тому наша компанія завершила розрахунок за втрату якості та обсягів врожаю яблук на Вінничині – агрофірма отримала 1,6 млн. грн. і відшкодувала свої збитки від серпневого граду», – пояснює Олена Шустур, директор з корпоративного страхування СК АСКА.

Якщо дослідити показники виплат у розрізі культур, то лідерами за рівнем збитковості стали озимі часник та горох. Виплати страховиків аграріям за часник перевищили отримані від них платежі у 2,4 рази, а за горохом – у 5,3 рази відповідно.

«Наша компанія минулого року покрила великі збитки саме через втрати посівів озимого гороху. Це відносно нова для України культура. Один з наших клієнтів-аграріїв застрахував горохові посіви на зимово-весняний період від повної загибелі через несприятливі погодні явища. У квітні 2018-го ми отримали повідомлення про страховий випадок. За результатами обстеження зафіксовано “засихання“ надземної частини рослин та почорніння коріння. Фітосанітарна експертиза показала наявність збудника Mycosphaerella pinodes (альтернаріоз гороху). Загибелі рослин сприяло те, що посіви тривалий час знаходились у напівзатопленому стані через швидке танення снігового покрову. Загальний розмір збитку становив майже 700 тис. грн. і ми відшкодували його в повному обсязі», – розповідає Руслан Зимовець, керівник відділу агропромислового страхування АСК "ІНГО Україна".

За статистикою 2018 року, лише за прямими угодами агрострахування (без урахування договорів страхування нерухомості та машин) обсяги захисту (страхова сума за усіма укладеними договорами) для вітчизняних компаній сягали 6,7 млрд. грн. При цьому страховики отримали 208,8 млн. грн. премій. Таким чином, середній тариф за угодою агрострахування становив 3,1% від обсягів наданого захисту.

Окрім компенсації збитків за втрати врожаю, у 2018-му страховики врегулювали чимало страхових подій, що сталися із нерухомістю, товарними запасами та сільгосптехнікою. У першу чергу, мова про ризики через вплив «людського чинника».

«За минулий рік наша компанія відшкодувала збитки за кількома десятками подій із сільгосптехнікою. Наприклад, біля села Мала Лука водій, керуючи трактором на мокрій польові дорозі, допустив перекидання причіпного оприскувача Amazone. Ми відшкодували майже 450 тис. грн. Або ситуація в Тальному, де водій нового зернозбирального комбайну зачепив електроопору, оскільки шнек не до кінця був у транспортному положенні. Це виплата біля 140 тис. грн. У Київській області тракторист за кермом JOHN DEERE 8400 зіткнувся з перешкодою – збиток на суму понад 208 тис. гривень. Минулого серпня на Миколаївщині в одному з господарств сталася пожежа у полі, було повністю знищено трактор New Holland T8.390, за який ми виплатили 2,8 млн. грн. Таких випадків чимало, тому я б радив звернути особливу увагу на страхування сільгосптехніки, особливо у весняно-літній період, бо саме в цей час техніка працює у режимі максимального навантаження та несприятливих умовах, а отже, піддається значним ризикам», – додає Костянтин Палазов.

Страховики відзначають, що на сьогодні існує багато варіантів страхування від різних типів ризиків, але у 2019-му з’являться і нові види захисту. «Ми очікуємо, що в Україні набиратиме розвиток так зване індексне страхування від посухи, на базі супутникових даних, без огляду посівів та довідок з Гідрометцентру. Також плануємо запропонувати страхування від втрати якості зернових культур, тобто зниження класності зерна. Впевнені, що актуальним залишиться страхування майбутнього врожаю багаторічних культур. Та якщо минулого року ми активно співпрацювали з власниками яблуневих садів, то вже у 2019-му будемо пропонувати такий захист для горіхових насаджень», – додають в СК АСКА.

Наведена статистика і приклади свідчать: страхування для агробізнесу в Україні є цілком працюючим інструментом. А от як саме їм будуть користуватися українські аграрії – покаже час та погодні умови 2019-го.

Джерело

Назад в блог Следующая запись