В ОАЕ навчилися вирощувати овочі і фрукти без води і грунту

Вертикально вирощувані помідори в ОАЕ

Вертикально вирощувані помідори в ОАЕ

Вертикальне сільське господарство повинно вирішити проблему забезпечення овочами і фруктами в ОАЕ і в усьому регіоні. Як воно залежить від навколишнього середовища і як впливає на неї з'ясовували німецькі журналісти.

В Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) в середньому всього 12 дощових днів на рік. І тільки один відсоток території країни, що складається з семи еміратів, придатний для сільського господарства. Тому не дивно, що 80 відсотків аграрної продукції в ОАЕ ввозять з-за кордону. Але з недавніх пір тут вирішили самостійно вирощувати сільськогосподарські культури, щоб покривати потреби в продовольстві населення країни і навіть всього регіону.

При цьому основний акцент був зроблений на вертикальне сільське господарство, в розвиток якого ОАЕ інвестують мільйони доларів. По суті, мова йде про високотехнологічні агропромислові комплекси, які функціонують без дотримання умов, необхідних для традиційного сільського господарства.

Вертикальні теплиці — ноу-хау в ОАЕ

З тих пір в ОАЕ кинулися фірми, що володіють інноваційними технологіями, які дозволяють, наприклад, обробляти агрокультури, мінімально витрачаючи воду. Що надзвичайно важливо для країни, розташованої серед пісків.

Скай Курц (Sky Kurtz) — засновник компанії Pure Harvest Smart Farms.

Скай Курц (Sky Kurtz) — засновник компанії Pure Harvest Smart Farms

Скай Курц (Sky Kurtz) — засновник компанії Pure Harvest Smart Farms

У 2017 році вона побудувала в Абу-Дабі першу вертикальну теплицю, в якій рослини вирощують без ґрунту, в кілька ярусів, за допомогою світлодіодного освітлення і спеціальної системи зрошення, що дозволяє економити воду для поливу і швидше збирати врожай.

«Коли на самому початку я розповідав комусь, що збираюся вирощувати помідори в пустелі, мене приймали за божевільного», — згадує Курц. Але сьогодні його ідея широко поширена в Об'єднаних Арабських Еміратах.

«Для того щоб салат виріс в нормальних умовах, на полі, необхідно 30-40 днів. У нашій теплиці для цього достатньо 10-12 днів», — ділиться Марк Ошима, співзасновник фірми Aerofarms, що отримала фінансову підтримку від влади Абу-Дабі для створення вертикальної теплиці в столиці ОАЕ. У 2021 році в ній повинні вирощувати близько 800 видів різних сільгоспкультур.

У чому переваги вертикального сільського господарства

Переваги вертикальних теплиць в тому, що для обробітку рослин в них практично не потрібенгрунт, а води потрібно на 95 відсотків менше, ніж при традиційному сільському господарстві. А це надзвичайно важливо для ОАЕ.

Усередині вертикальних теплиць рослини в основному вирощують двома способами. Перший — гідропоніка, це коли необхідні мінерали та поживні речовини рослини отримують із спеціального розчину, який знаходиться навколо коренів. Другий — аеропоніка, коли поживні речовини рослинам доставляються у вигляді аерозолю.

Вертикальна теплиця для вирощування помідорів

Вертикальна теплиця для вирощування помідорів

На потреби сільського господарства йде 70 відсотків усіх запасів прісної води на землі. Оскільки в ОАЕ для обробітку сільськогосподарських культур використовуються тільки грунтові води, це є справжньою проблемою. За даними вчених з організації ICBA, що фінансується владою країни і спеціалізується на дослідженні аграрних процесів, рівень грунтових вод знижується швидше, ніж відбувається поповнення їх запасів за рахунок дощової або річкової води.

Як вертикальні теплиці впливають на навколишнє середовище

«В ОАЕ вода дуже дорога. А електроенергія, за рахунок субсидій держави, навпаки, дешева», — пояснює Ян Вестра з нідерландського концерну Priva, який постачає техніку та програмне забезпечення для вертикальних теплиць. Для забезпечення роботи такої теплиці необхідна безперебійна подача електроенергії. Адже весь процес вирощування рослин таким способом дуже енерговитратний, він відбувається за допомогою світлодіодного освітлення і роботи систем вентиляції і охолодження повітря.

Так виглядають вертикальні теплиці в ОАЕ

Так виглядають вертикальні теплиці в ОАЕ

Як відзначають експерти, якщо говорити про вплив на навколишнє середовище, то високе енергоспоживання таких теплиць теж викликає багато питань. Адже велика частина електроенергії в цьому регіоні виробляється з невідновлюваних джерел, що сприяє збільшенню викидів CO2 в атмосферу і є причиною глобальної зміни клімату.

Наслідки цього процесу дуже відчутні і в країнах Перської затоки. Відповідно до недавнього дослідження, середня температура повітря до 2050 року може підвищитися в регіоні на 2,5 градуса, що в найближчі 70 років суттєво скоротить і без того вкрай низький рівень опадів. Тому крім вирішення проблеми продовольчої безпеки при впровадженні нових технологій необхідно думати і про охорону навколишнього середовища.

У Саудівській Аравії, на відміну від ОАЕ, фірма Pure Harvest будує теплиці, оснащені сонячними батареями. Віллем ван дер Шанс, вчений з університету Вагенінген в Нідерландах, переконаний в тому, що технології, що базуються на отриманні енергії з відновлюваних джерел, обов'язково повинні використовуватися у вертикальному сільському господарстві. Ісмахан Елуафі з організації ICBA визнає, що вертикальним теплицям в ОАЕ ще потрібен час, щоб повністю відповідати стандартам «зеленої енергетики», але він вважає таку форму сільського господарства «дуже багатообіцяючою».

«Зелена енергетика» і продовольча безпека

Інтерес до «зеленої енергетики» в регіоні проявляється не менше, ніж бажання убезпечити себе від дефіциту продовольства в разі посухи або пандемії. До 2050 року ОАЕ хочуть покривати половину всіх потреб в електроенергії за рахунок відновлюваних джерел.

Фред Руджі, експерт по вертикальному сільському господарству в концерні Priva, пояснює, що якщо потрібно враховувати, наскільки виробництво того чи іншого продовольчого продукту завдає шкоди навколишньому середовищу, то варто звертати увагу на процес його транспортування і зберігання.

Вертикальні теплиці використовують більше енергії, ніж виробництво сільгосппродукції звичайним способом. Але витрати на транспортування продукції, наприклад, на літаку або морем, в першому випадку відсутні. Крім того, Руджі вказав на те, що при вирощуванні овочів і фруктів в самому регіоні використовується менше води і пестицидів, а споживачі отримують набагато свіжіший товар за рахунок того, що доставка відбувається набагато швидше.

Джерело

Назад в блог Следующая запись