Експерти дали прогноз впливу пандемії на основні продовольчі ринки

Експерти дали прогноз впливу пандемії на основні продовольчі ринки

Експерти дали прогноз впливу пандемії на основні продовольчі ринки

Продовольчим ринкам світить не один місяць невизначеності через COVID-19, проте агропродовольчий сектор повинен продемонструвати більшу стійкість до кризи пандемії, аніж інші сектори економіки.

Про це йдеться в новій доповіді Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) про прогнози тенденцій у виробництві і на ринку в 2020-2021 роках щодо продовольчих сировинних товарів, яких найбільше продається в світі — зернових, олійних культур, м'яса, молочної продукції, риби і цукру.

Основні тенденції та перспективи щодо основних продовольчих сировинних товарів в 2020-2021 роках такі:

1. Зернові

Незважаючи на невизначеність, викликану пандемією, перші прогнози ФАО на сезон 2020-2021 років вказують на непогану ситуацію в області попиту і пропозиції для зернових. Перші дані про види на врожай дозволяють припустити, що виробництво зернових в світі в 2020 році навіть перевищить рекордний рівень минулого року на 2,6%.

Об'єм торгівлі зерновими в світі в 2020-2021 роках, за прогнозами, складе 433 млн тонн, що на 2,2% (+9,4 млн тонн) вище в порівнянні з 2019-2020 роками, і досягне нового рекордного рівня в світлі очікуваного зростання торгівлі всіма основними видами зернових.

2. М'ясо

За прогнозами, виробництво м'яса в 2020 році впаде на 1,7% через хвороби тварин, пов'язаних з COVID-19, порушень в роботі ринку і наслідків засухи, які все ще відчуваються.

Міжнародна торгівля м'ясом повинна досягти невеликого приросту, — хоча істотно меншого, ніж в 2019 році, — головним чином, за рахунок підвищеного імпорту з боку Кітаю.

Міжнародні ціни на м'ясо з січня 2020 року впали на 8,6%, причому найбільш різке падіння припало на баранину, за якою слідують м'ясо птиці і свинина, все це через вплив заходів, пов'язаних з COVID-19, включаючи перебої в логістиці, різкий спад в глобальному імпортному попиті і значні обсяги нерозпроданих м'ясних продуктів.

3. Риба

Пандемія COVID-19 в цьому році продовжить серйозно позначатися на ринках морепродуктів, особливо свіжої продукції та популярних в ресторанах видів риби. Що стосується пропозиції, рибопромислові флоти не діють, а виробники аквакультури різко скоротили плани по створенню товарних запасів.

Пандемія завдасть особливо серйозний удар по глобальному виробництву креветки і лосося. Сезон розведення креветки в Азії, який зазвичай починається в квітні, було відкладено до червня-липня. Наприклад, в Індії, обсяги вирощування креветки, як очікується, впаде на 30-40%.

Окрім того, в світі значно знижується попит як на свіжу, так і на заморожену креветку, а попит на лосося в 2020 році повинен скоротитися як мінімум на 15%. Сильно впали роздрібні ціни, особливо на свіжий лосось і форель, і вони навряд чи відновляться найближчим часом.

4. Цукор

Згідно з прогнозами, виробництво цукру в світі в 2019-2020 роках скоротиться другий рік поспіль і впаде нижче рівня оцінки глобального споживання — вперше за три роки.

Торгівля цукром, як очікується, виросте завдяки низьким цінам і поповненню запасів рядом традиційних країн-імпортерів.

Поки що очікування дефіциту у виробництві цукру в світі в сезоні 2019-2020 років практично ніяк не позначилося на міжнародних цінах на цукор, які падають з середини 2017 року і знаходяться нижче оцінюваного рівня виробничих витрат для більшості світових виробників.

5. Молоко

Незважаючи на порушення на ринках через пандемію COVID-19, виробництво молока в світі демонструє стійкість і, можливо, навіть підросте в 2020 році на 0,8%. Однак експорт молочної продукції в світі повинен скоротитися на 4% через нестійкий попит на імпорт.

6. Олійні культури

Незважаючи на мляві перспективи попиту, пов'язані, крім іншого, з пандемією, останні прогнози ФАО на 2019-2020 роки по олійним насінням і продуктам з них вказують на посилення ситуації в області попиту і пропозиції в світі, викликане помітним скороченням виробництва.

Згідно з попередніми прогнозами на 2020-2021 роки, попит може як і раніше перевищувати пропозицію.

COVID-19: Від глобальної кризи охорони здоров'я до глобальної продовольчої кризи?

У доповідь включена окрема стаття, в якій проводиться порівняння поточної кризи COVID-19 в області охорони здоров'я з кризами 2007-2009 років, виявляються відмінності і подібності в розрізі країн і продовольчих сировинних товарів, а також аналізуються поточні та ймовірні наслідки пандемії, головним чином, для міжнародних ринків продовольства.

Також пропонується інформативний аналіз того, як повернути ринки до нормальної роботи, навіть якщо темпи поширення інфекції не будуть поставлені під контроль.

На закінчення в статті робиться висновок, що, в порівнянні з глобальною кризою продовольчих цін 2007-2008 років, світ тепер справляється краще: глобальні перспективи у виробництві продовольства залишаються позитивними, запаси високими, міжнародні ціни на продовольство низькими, а торгівля має ширшу базу і охоплює більше число країн-імпортерів і експортерів. Крім того, тепер директивні органи отримали досвід роботи в умовах глобальної кризи, краще поінформовані і підготовлені.

Однак при тому, що в світі достатньо їжі для всіх, значний спад в економічному розвитку через пандемію вилився в проблему доступу до продовольства, обмеживши можливості громадян одержувати досить поживну їжу або її достатню кількість, особливо в країнах, і до COVID-19 страждали від голоду і інших криз.

Оновлення індексів цін на продовольство ФАО

У доповіді повідомляється про поліпшення в індексах цін на продовольство ФАО. Зокрема, в щомісячному Індексі продовольчих цін ФАО (FFPI), широко визнаному в якості ведучого показника динаміки цін на міжнародних ринках продовольства, який публікується в перший четвер кожного місяця. У числі доробок в індексі FFPI — зміщення базового періоду з 2002-2004 років на 2014-2016 роки та розширення охоплення з 73 до 95 котирувань цін. ФАО приступить до публікації оновленого щомісячного Індексу продовольчих цін з липня.

Назад в блог Следующая запись